poniedziałek, 28 marca 2011

Sposoby na owsiki

Znany polski zielarz Witold Poprzęcki na owsiki radzi:

Przepis 1
Kwiat wrotyczu 10.0, ziele jaskółcze 5.0 - całość zaparzyć szklanką wrzątku /na lewatywę dla dziecka - powtórzyć 3 razy w odstępach dwudniowych/.
Przepis 2
Dwa, trzy ząbki czosnku utrzeć w 1 i 1/2 szklanki wody na lewatywę - powtarzać jak wytej.
Przepis 3
Kwiat rumianku pospolitego 10,0, kwiat wrotyczu 25,0, ziele piołunu 40,0, kora kruszyny 25,0, z łyżki ziół szklankę odwaru, pijać przez trzy, cztery dni. Tej recepty nie należy stosować w razie ciąży.
Przepis 4
Kwiat rumianku posp. 15,0, kwiat wrotyczu 15,0, ziele piołunu 45,0, z łyżki ziół szklankę naparu, pić co godzinę po łyżeczce od herbaty. Pół szklanki dolać do 1 szklanki wody na lewatywę.
Przepis 5
Ziele piołunu 2,0, korzeń lukrecji 2,0, anyż 0,5 - siedem takich porcji sproszkowanych po jednej dziennie zażywać na czczo przez tydzień, popijając najlepiej odwarem ze śliwek suszonych. Po dłuższej gospodarce owsików w odbytnicy należy sprawdzić, czy nie wdało się co z zespołu szkorbutowego.

Owsiki /Oxyuris vermicularia/ między ludzi wnoszą psy, które bardzo często miewają jajka tych pasożytów w pysku. Wystarczy np. że pies poliże dziecku usta /niepilnowane dzieci lubią psy całować/ a już kilka takich ledwo widocznych jajeczek wędruje przez przewód pokarmowy dziecka do odbytnicy. Ponieważ witamina C jest wchłaniana dopiero w tym rejonie, a owsiki żywią się głównie tą witaminą - mogą one doprowadzić nawet do szkorbutu.
Objawy najbardziej widoczne u dzieci: nerwowość, swędzenie odbytu i zapalenie skóry wokół odbytu, w jelicie cienkim, grubym i w samej odbytnicy. U dorosłych objawy te same, ale o mniejszym nasileniu, mniej dokuczają, stąd większe niebezpieczeństwo skutków.

Dr Elena I. Sklianskaja:

Przede wszystkim należy bardzo rygorystycznie przestrzegać zasad higieny w całej rodzinie. Owsiki żyją 30 dni. Trzeba wykluczyć możliwość zakażeń w ciągu 42 dni. W tym celu obowi:4zkowo powinniśmy:
• podmywać odbyt i okolice ciepłą wodą 2 razy dziennie i 2 razy po podmywaniu zmieniać majtki oraz natychmiast je gotować i prasować gorącym żelazkiem;
• na noc wkładać ciasne majtki, aby zapobiec drapaniu i dotykaniu odbytu;
• zmieniać bieliznę pościelową i osobistą 1 raz na 5-7 dni, każdego dnia wietrzyć i przeprasować bieliznę pościelową i osobistą gorącym żelazkiem z obu stron. Ręce myć dokładnie mydłem zaraz po obudzeniu się, przed jedzeniem i po toalecie, czyścić i krótko obcinać paznokcie, codziennie myć się gorącą wodą, codziennie sprzątać na mokro mieszkanie i codziennie odkurzać dywany i miękkie pokrycia mebli, walczyć z muchami;
• przeprowadzić odrobaczanie zwierząt, jeżeli są w domu;
• leczyć jednocześnie wszystkich członków rodziny.
Leczenie owsików odbywa się z pomocą tych samych preparatów, co leczenie askaridów. Trzeba jednak wstępnie przez 7 dni przestrzegać diety wegetariańskiej, rano i wieczorem robić lewatywy oczyszczające, a każdego ranka jako pierwszą robić lewatywę z wyciągu z czosnku lub z wrotycza.

Są też jeszcze 2 ludowe sposoby na pozbycie się owsików:
1. Zjeść na noc 1/2 szklanki surowych pestek dyni. Rano zrobić lewatywę mleczną z 0,5 1 mleka z 1 łyżeczką herbacianą oleju roślinnego i 1 łyżeczką herbacianą roztartego czosnku. Powtórzyć zabieg 3 razy z 7-dniowymi przerwami. Po zabiegu zmienić bieliznę pościelową za każdym razem.
2. Zjeść rano na czczo 1 szklankę oczyszczonych pestek z dyni, 2 surowe żółtka i mały kawałeczek śledzia. Położyć się z termoforem na prawym boku na 2 godziny i w tym czasie co 30 minut zjadać po kawałeczku śledzia (razem zjeść 4 kawałeczki). Cykl trwa 3 dni. Po 3 dniach owsiki giną. Przy pomocy tych zabiegów w ciągu 5-6 dni można uwolnić się od solitera i lamblii.
W czasie leczenia pestkami dyni wymagana jest całkowita cisza.

Znany polski zielarz Witold Poprzęcki na glisty radzi:

Przepis 1
Kłącze rzewienia, klącze kozłka, nasienie czarnuszki - po 5,0, nasienie marchwi, kłącze paprotki słodkiej, kwiat wrotyczu po 10,0, kora kruszyny 25,0 i ziele piołunu 15,0. Łyżkę ziół zalać szklanką zimnej wody i gotować na wolnym ogniu 10-15 minut, uzupełniając wygotowaną wodę, po czym odstawić do naciągnięcia. Pijać rano na czczo i wieczorem przed snem.

Przepis 2
Pestki z dyni świeże, wyłuskane, utłuc w'moździerzu z cukrem i zjeść tyle, żeby się nimi najeść. W 4 godziny później przyjąć środek czyszczący /olej rycynowy, odwar kruszyny/.
Albo: pestki z dyni i borówki zjeść na czczo w dużej ilości, w 3 godziny później zażyć oleju rycynowego. Zabieg jeden lub drugi - powtórzyć w odstępach dwudniowych trzy razy.

doc. dr hab. Aleksandr Ożarowski:

Z preparatów ziołowych przeciwglistniczo działają:
— Flos Tanaceti — kwiat wrotyczu pospolitego
— Chenopodium ambriosioides — kosma piżmowa
— Thymus vulgaris — tymianek pospolity.

Rp,
Fl. Tanaceti 0,5
Fuci vesiculosi plv. 0,5
M.f. pulvis
D.t.d. No VI
D.S. 1-2 proszki na czczo z miodem, lub powidłami. Podawać w ciągu 3 dni dzieciom w wieku 4-7 lat.

Rp.
0l. Thymi lag. I
D.S. 3-4 razy dziennie po 5 kropli na kostkę cukru.

Rp.
Fl. Tanaceti plv.
Rad. Inulae plv,
Fr. Myrtilli aa 5,0
M.f. pulvis
D.S. Utrzeć z łyżką miodu i podawać na czczo.

Rp.
01. Chenopodii 1,0
Paraflini liq. 12,0
0l. Menthae pip. gtt. II
Gummi arabici 0,3
Tragacanthae
Aq. Menthae pip. aa 30,0
M.f. emulsio
D.S. Dorośli: 3h po lekkim śniadaniu zażyć całą ilość leku podzieloną na 3 równe porcje, które należy pobierać co godzina. Kurację stosować pod ścisłą kontrolą lekarską.

Rp.
0l. Chenopodii Paraflini liq. - 01. Menthae pip. Gunimi arabici Tragacanthae
Aq. Menthae pip. aa 30,0 M.f. emulsio
D.S. Dorośli: 3h po lekkim śniadaniu zażyć całą ilość leku podzieloną na 3 równe porcje, które należy pobierać co godzina. Kurację stosować pod ścisłą kontrolą lekarską.

Rp.
0l. Chenopodií 1,2
Ol. Ricini 30,0
Gummi arabici 10,0
Alliostabil 10,0
Aq. destil. aa 100,0
0l. Menthae pip. gtt II
M.I. emulsio
D.S. Rano na czczo przyjmować przez 3 kolejne dni według schematu: trzykrotnie w odstępach godzinnych —dzieciom 2-5 lat łyżeczkę, dzieciom 6-10 lat 2 łyżeczki.

Indywidualizować dawkę w zależności od masy dziecka. Przy stosowaniu zaleca się ostrożność.

Rp.
Sem. Cucurbitae recens decorticatus (Pestki dyni) 160,0
Saccharum 50,0
D.S Utrzeć w moździerzu na miazgę, spożywać na czczo, a po 4-5 h przyjąć łyżeczkę oleju rycynowego.

Dr Elena I. Sklianskaja:

Piołun gorzki – wyciąg z proszku. 1 łyżeczka do herbaty proszku piołunu dla dzieci, 1 łyżka stołowa dla dorosłych + 1 szklanka wrzątku, zostawić na noc. Przyjmować 5-6 razy dziennie przed jedzeniem, dorośli po łyku, dzieci po łyżce deserowej.

Kwiaty piołunu gorzkiego – wyciąg. 1 łyżeczka do herbaty piołunu + 2 szklanki wrzątku, naciągać dopóki nie ostygnie, przecedzić, pić po 1 łyżeczce herbacianej, 20 minut przed jedzeniem.

Piołun gorzki z miodem - Zemleć suszone ziele piołunu + 5 objętości 70% spirytusu, naciągać 21 dni, przyjmować po 20 ml, rozpuszczonych w szklance wody z 1 łyżką stołową miodu.

Pączki brzozy – odwar. 1 łyżka stołowa pączków + 1 szklanka wrzątku, gotować 15 minut, przyjmować po 2 łyżki stołowe, 2 razy dziennie.

Pączki brzozy – nalewka. Może być w 2 wariantach. Pierwszy na spirytusie. 25 gramów pączków + 100 gramów spirytusu, naciągać 8 dni, pić po 20 kropli, 3 razy dziennie. Drugi na wódce. 1/2 butelki pączków + 1 butelka wódki, naciągać 30 dni, pić po 40 kropli, 4-6 razy dziennie.

Cebula – wyciąg na wodzie. Może być w 2 wariantach.
Pierwszy wariant – 1 średnią główkę zmielić + 1,5 szklanki przegotowanej wody, naciągać 12 godzin, przecedzić, pić po 1/2 szklanki dziennie, 30 minut przed jedzeniem, 3-4 dni.
Drugi wariant – zmieloną główkę cebuli włożyć do szklanki, zalać na noc ciepłą przegotowaną wodą, rano odcisnąć i na czczo wypić wszystko. Przyjmować 4 dni. Glisty znikają po zastosowaniu obu wariantów.

Cebula – nalewka na wódce. Napełnić 1/2 butelki drobno usiekaną cebulą, zalać do pełna wódką, naciągać 10 dni w cieple, przyjmować po 1-2 łyżce stołowej, 2 razy dziennie przed jedzeniem dopóki się nie skończy.

Czosnek – wyciąg na mleku. 10 zmielonych główek czosnku zalać 1 szklanką gotowanego mleka, naciągać 2 godziny, wypić wszystko i po 2 godzinach przyjąć rycynę. Usuwa wszystkie postaci glist.

Czosnek – nalewka na wódce. 5 średnich główek czosnku oczyścić, rozgnieść na miazgę, dodać 500 ml wódki, naciągać 7 dni w temperaturze pokojowej, przecedzić, mocno odcisnąć, przechowywać zamkniętą w chłodnym miejscu. Przyjmować w ciągu 3-4 dni, na czczo, 30 minut przed jedzeniem, po 30 kropli. W dni przyjmowania nalewki należy przyjmować sól przeczyszczającą. Zapach czosnku można zlikwidować żując pietruszkę. Przeciwwskazania – zapalenie nerek i częstoskurcz serca.

Lewatywa z wyciągu z czosnku na wodzie lub na mleku
5-6 ząbków czosnku drobno posiekać + 1 szklanka cieplej wody, naciągać przez noc, rano przecedzić i wprowadzić do jelita prostego. Można 2-3 gramy zmielonego czosnku zalać zamiast wody 50-100 ml gorącego mleka i zrobić lewatywe, na noc.

Wrotycz zwyczajny – wyciąg. 3 łyżki stołowe kwiatostanów i liści wrotycza + 0,5 1 wrzątku, naciągać 1 godzinę, przecedzić, przyjmować po 1 łyżce stołowej przed jedzeniem. Wyciąg jest przeciwwskazany dla małych dzieci i kobiet w ciąży. Jednocześnie z przyjmowaniem wyciągu wrotycza trzeba robić lewatywy czosnkowe, które dobrze usuwają glisty.

Wrotycz – odwar kwiatostanów. 1 łyżka stołowa + 0,5 1 wrzątku, gotować 15 minut, przecedzić, wprowadzić w postaci lewatywy.

Tysiącznik zwyczajny, piołun gorzki – odwar. 50 gramów tysiącznika + 50 gramów piołunu, zmieszać wszystko. 1 łyżka stołowa mieszanki + 1 szklanka wody gotować 20 minut, przecedzić. Przyjmować przez 8 dni, 2 razy dziennie po 1 szklance – rano na czczo i wieczorem przed snem.

Czerwona papryka. Regularnie stosować do jedzenia duże ilości czerwonej papryki zarówno świeżej, jak i w proszku. Zabija wszystkie glisty jelitowe. Maleńkiemu dziecku, które nie może jeszcze utrzymać lewatywy, zaleca się przywiązanie do odbytu kawałka twarogu. Glisty bardzo szybko wychodzą na zewnątrz, zwabione przynętą.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz